Andrzej Gut-Mostowy: Branże najbardziej dotknięte kryzysem powinny otrzymać większą pomoc od państwa

-Przepisy, które obecnie są tworzone, nie mogą dotyczyć wyłącznie jednej branży, muszą być one uniwersalne. Aczkolwiek moim zdaniem pomoc powinna być szczególnie nasilona dla tych sektorów które są najbardziej dotknięte kryzysem. Inaczej powinno traktować się branże, gdzie zanotowano spadek obrotów o 10%, inaczej tam gdzie spadek wyniósł 90% – mówił podczas podczas dzisiejszej wideokonferencji zorganizowanej przez IGHP wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.

-Jutro przypada dzień płatności podatku VAT za luty (25 marca – przyp. HT), specustawa będzie obowiązywać od kwietnia. Jeśli hotele zapłacą jutro VAT, najprawdopodobniej wydadzą swoje ostatnie pieniądze zarobione w lutym – zauważył podczas dyskusji Ireneusz Węgłowski, prezes IGHP i wiceprezes Orbis SA.

-Z moich wcześniejszych rozmów i z tych informacji które mam wynikałoby, że wszystkie opóźnienia podatkowe, które nastąpią w najbliższych tygodniach powinny być objęte abolicją – wyjaśnił Gut-Mostowy.

-Odroczenie ZUS nie rozwiązuje naszej sytuacji. Dla większości z nas, nie tylko dla branży hotelarskiej, ale też dla średnich i dużych przedsiębiorstw, jest to bardzo duże obciążenie. Stoimy przed wyborem, czy zapłacić podatki, czy pobory pracownikom. Większość obiektów hotelarskich obecnie nie funkcjonuje i nie przynoszą one przychodów i my za moment bez pomocy staniemy przed decyzją związaną z Kodeksem Handlowym, odpowiedzialności zarządu. Czy nad tym, nad odpowiedzialnością zarządów, są prowadzone obecnie prace? – pytała ministra Elżbieta Lendo, prezes Harmony Hotels.

-Ten problem dotyczy wszystkich sektorów gospodarki. Jest to na tyle poważna sprawa, że wymaga międzyresortowych konsultacji. Rozumiem słuszność tych zabiegań, ale ktoś przygotowujący to prawo musi wykazać także zagrożenia związane z takim rozwiązaniem – odpowiedział Gut Mostowy.

-PTTK jest w ostatnich dniach przedmiotem penetracji obcego kapitału. Otrzymujemy oferty nabycia naszych nieruchomości za relatywnie niskie ceny. Liczą, że kryzys zmusi nas tego. Bronimy się, ale problemy branży odbijają się także i na nas. Do 31 marca powinniśmy zapłacić opłatę związaną z wieczystym użytkowaniem – mówił Jerzy Kapłon, prezes PTTK

-Przesunięcie opłat z wieczystego użytkowania ujęte jest w projekcie specustawy – odpowiedział Gut-Mostowy.

Gut-Mostowy przyznał także że potrzebna jest promocja Polski, a program który szykuje ministerstwo pozwoliłby zmniejszyć presję w branży turystycznej, szczególnie w hotelarstwie, na zwalnianie ludzi. – Są przesłanki wskazujące, że Polacy będą wybierali [po wygaśnięciu epidemii] Polskę jako miejsce bezpiecznego wypoczynku – dodał.

Do tej pory troszczyliśmy się o naszych gości, dzisiaj musimy się troszczyć o naszych pracowników, walczyć o przetrwanie naszych firm. Dziękuję hotelarzom za solidarność w tej walce. – podsumował dyskusję Ireneusz Węgłowski.