Hotele do 75 proc. dostępności pokoi przez wakacje

Nie będzie pełnego uwolnienia obłożenia hoteli w okresie wakacyjnym, limit dostępności hotelowych pokoi od 26 czerwca zostanie podniesiony z 50 do 75 proc. Do limitu nie wliczają się osoby zaszczepione oraz zorganizowane grupy dzieci i młodzieży do 12. roku życia.

-Poziom liberalizacji obostrzeń jest wysoki w Polsce na tle Europy. W niektórych krajach ciągle trzeba nosić maseczki i obowiązuje godzina policyjna – powiedział minister zdrowia.

Od 26 czerwca więcej osób będzie mogło także wejść do restauracji, kina czy do teatru. Zajętych będzie mogło być 75 proc. miejsc/stolików. Otwarte zostaną także dyskoteki do 150 osób.

Podwyższony zostanie także limit osób na konferencjach i targach z dotychczasowej 1 os./15 m2 na 1 os./ 10 m2.

Niedzielski potwierdził podczas konferencji także, że do limitów nie będą się wliczać tylko zaszczepieni, liberalizacja przepisów nie dotyczy ozdrowieńców.

Minister zapowiedział także, że „dziś udostępniamy w sklepie google aplikację do odczytywania kodów QR dot. certyfikatów szczepień”. Za jej pomocą można będzie weryfikować czy dana osoba faktycznie jest w pełni zaszczepiona.