Nowe żółte strefy. Brak czerwonych

-Z dziesięciu do trzech spadła liczba powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami. W żółtej strefie znalazły się trzy powiaty, w czerwonej żaden – poinformował podczas dzisiejszej konferencji prasowej wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Dodatkowe ograniczenia związane z koronawirusem, przewidziane dla żółtej strefy obowiązywać będą od soboty 12.09 w powiatach: limanowskim i tatrzańskim w woj. małopolskim oraz w powiecie gostyńskim w woj. wielkopolskim.

Na liście ostrzegawczej, obejmującej miejsca, gdzie prawdopodobieństwo wprowadzenia obostrzeń jest znaczne, jeśli utrzyma się obecny trend epidemiczny, znalazły się powiaty: kluczborski (woj. opolskie), nowotarski (woj. małopolskie), aleksandrowski (woj. kujawsko-pomorskie), głubczycki (woj. opolskie) oraz myślenicki (woj. małopolskie).

Resort zdrowia okresowo aktualizuje listę powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia w związku ze wzrostem liczby zakażeń w tych regionach. Lista powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej.

Przypomnijmy, że w strefie „czerwonej” obowiązuje zakaz m.in. organizacji kongresów i targów, działalności parków rozrywki i wesołych miasteczek oraz wszelkich wydarzeń kulturalnych, a wydarzenia rodzinne takie jak wesela i pogrzeby, mogą mieć maksymalnie 50 uczestników. W gastronomii obowiązuje limit 1 osoba na 4 mkw.

W strefie żółtej obowiązuje limit osób uczestniczących w kongresach i targach wynoszący jedną osobę na 4 m kw. obiektu, w którym odbywa się wydarzenie. W uroczystościach rodzinnych może uczestniczyć do 100 osób, zaś w gastronomii także obowiązuje limit 1 osoba na 4 mkw