Prezydent zapowiada ułatwienia dla samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda ogłosił zmiany w projekcie tzw. „tarczy antykryzysowej” ogłoszonej przez rząd, które mają pomóc przedsiębiorcom w czasie pandemii koronawirusa. Zakładają one m.in. całkowite zwolnienie, a nie jak wcześniej proponowano, odroczenie składek na ZUS dla samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorców zatrudniających do 9 osób dotkniętych skutkami kryzysu.

HyperFocal: 0

Warunkiem zwolnienia ze składek ZUS na trzy miesiące jest spadek przychodów o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego 2020 r. Ponadto na pomoc mogą liczyć firmy, które utrzymają miejsca pracy. Dla wszystkich firm, które tracą przez kryzys wywołany pandemią koronawirusa, które utrzymają stanowiska pracy, państwo ma dopłacić także do 40% średniego wynagrodzenia.
Dotychczas w pakiecie osłonowym dla przedsiębiorców przewidywano jedynie m.in. odsunięcie płatności ZUS czy rozłożenie składek na raty. Po sobotnim spotkaniu z premierem, minister rozwoju, prezes ZUS i prezes BGK prezydent poinformował, że zastanawiano się nad postulatem przedsiębiorców dotyczącym zwolnienia z płacenia składek ZUS.
Jak mówił, środowisko mikroprzedsiębiorców podkreślało, że po okresie kryzysu nie będzie można normalnie wrócić do funkcjonowania, dlatego zawieszenie składek jest ich zdaniem niewystarczającym rozwiązaniem. – Po długiej dyskusji ustaliliśmy, że zwolnieni z płacenia składek na ZUS przez trzy miesiące będą wszyscy samozatrudnieni, mikroprzedsiębiorcy, jeśli ich przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego 2020 r. – poinformował w sobotę prezydent.

Szacowana wartość pakietu działań osłonowych dla gospodarki to około 212 miliardów złotych. Na pakiet składa się pięć filarów: ochrona miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycje publiczne.